Održani prvi događaji u Inovacijskom centru Antunovac

Općina Anutnovac web slika

U Inovacijskom centru Antunovac u svibnju 2024. godine održani su prvi događaji i to organizacijom prikladnih STEM manifestacija namijenjenih prvenstveno djeci i mladima, ali i ostalim zainteresiranim osobama svih dobnih skupina, kako s područja Općine Antunovac, tako i onima sa šireg lokalnog prostora.

Budući da je gaming industrija jedno od područja STEAM-a koje se brzo razvija, ali i najviše privlači mlade te imajući na umu važnost digitalnih vještina za razvoj gospodarstva današnjice u digitalnoj tranziciji, kao prvi događaj održan je upravo Game Guardians – sigurnost i zabava za mlade gejmere, dana 18. svibnja 2024. godine. Cilj događaja bio je osvijestiti djecu, mlade te njihove roditelje/skrbnike, ali i odgojno-obrazovne djelatnike o važnosti prevencije ovisnosti o računalnim igrama i internetu te ih upoznati s prednostima i nedostacima gejminga, opasnostima u virtualnom svijetu, sigurnim plaćanjima na internetu te važnosti životne umjerenosti i odgovornosti.

Zbog naglaska na odgovornom igranju aktivnosti su bile zanimljive i onima koji nisu aktivni u svijetu igara, prije svega roditeljima i onima koji rade s djecom. Radionice su bile edukativno-zabavnog karaktera, a nakon svake edukativne radionice uslijedilo je upoznavanje, razgovor, druženje i igra uz podršku gosta iznenađenja GallaSandalle, koji je djecu i mlade upoznao s prednostima i nedostacima video igara te online svijeta,  s čijim se neugodnostima, ali i pozitivnim stranama i sam susreće kroz svoj privatni život i profesionalni rad.

Drugi izrazito važan događaj Antunovac EduTech Expo, sajam fakulteta i srednjih škola, održan je dana 25. svibnja 2024. godine. Događaj je okupio brojne fakultete i srednje škole s područja grada Osijeka i šire te pružio priliku sudionicima da se upoznaju s raznolikim obrazovnim programima i inovacijama u području STEM-a (znanost, tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika). U okviru izložbenih prostora, predstavnici fakulteta i srednjih škola prezentirali su svoje obrazovne programe i odgovarali na postavljena pitanja sudionika. Ujedno su organizirane interaktivne radionice kako bi sudionici imali priliku iskusiti praktičnu primjenu znanosti i tehnologije te poslušati inspirativne govore stručnjaka iz različitih područja obrazovanja i tehnologije. Događaj je zamišljen i kao prilika za upoznavanje s potencijalnim mentorima, profesorima i budućim kolegama. Antunovac EduTech Expo omogućio je svim zainteresiranim sudionicima da dobiju uvid u najnovije trendove u obrazovanju i tehnologiji, kako bi lakše odabrali daljnji put u razvoju budućih karijera.

Ovaj projekt je proveden uz financijski doprinos Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.